Povodom nedavnih objava i zabrinutosti građana u vezi s uklanjanjem stabala u gradskom parku, Zavod za prostorno uređenje želi dati stručno objašnjenje ovog procesa.
Svjesni smo koliko građanima znači gradsko zelenilo, posebno stabla koja su dio identiteta našeg grada i imaju ekološku, estetsku i emocionalnu vrijednost. Međutim, prilikom upravljanja urbanim zelenilom neophodno je voditi računa i o sigurnosti građana, infrastrukturi te dugoročnoj održivosti zelenih površina.
Sve aktivnosti vezane za urbano zelenilo provode se u skladu sa stručnim elaboratima i važećim propisima, s ciljem očuvanja i unapređenja zelenih površina. Elaborat koji se koristi u ovom slučaju izradili su ovlašteni stručnjaci te on uključuje procjenu vitalnosti, sigurnosti i dugovječnosti stabala, uzimajući u obzir moguće rizike za građane i infrastrukturu.
Pri donošenju odluka o uklanjanju stabala razmatraju se brojni faktori, uključujući zdravstveno stanje stabla, otpornost na vremenske uslove, mogućnost regeneracije te ekološke i estetske vrijednosti. Cilj ovih mjera nije degradacija urbanog zelenila, već njegova revitalizacija i prilagođavanje savremenim potrebama održivog urbanog razvoja.
U Zavodu za prostorno uređenje rade stručni kadrovi, uključujući pejzažnog arhitektu s položenim stručnim ispitom, educiranog iz oblasti arborikulture, s više od 17 godina radnog iskustva u struci. Njihovo znanje i iskustvo osiguravaju da se sve odluke donose na temelju stručnih kriterija i najboljih praksi u upravljanju urbanim zelenilom.
U cilju potpune transparentnosti, stručna studija koja je osnova
za ove odluke dostupna je javnosti na zvaničnoj stranici Zavoda
https://www.prostornobihac.ba/files/media/67e4ed74abb49.pdf
Zavod za prostorno uređenje ostaje otvoren za konstruktivan
dijalog s građanima i svim zainteresiranim stranama. Pozivamo
građane da nam se obrate za sve dodatne informacije i sugestije
kako bismo zajednički radili na očuvanju i unapređenju zelenih
površina našeg grada.